Zasady działania pompy obiegowej
Nowoczesne układy grzewcze czy chłodnicze mogą znacząco poprawić komfort korzystania z pomieszczeń. Aby jednak tak było, warto wyposażyć je w odpowiedni osprzęt, który z jednej strony wpłynie na wygodę użytkownika, z drugiej zaś będzie miał przełożenie na zwiększenie energooszczędności instalacji. Doskonałym przykładem urządzenia, które pełni obie z tych funkcji jest pompa obiegowa. Dowiedz się, jaka jest zasada jej działania.
Pompa obiegowa - co to takiego?
Pompy obiegowe wykorzystywane są w zamkniętych instalacjach grzewczych centralnego ogrzewania oraz w instalacjach chłodniczych. Ich zadaniem jest wymuszenie obiegu wody i zapewnienie równomiernego ogrzewania we wszystkich grzejnikach. Dzięki temu możliwe jest zachowanie efektywności i sprawności całego systemu. Pompy obiegowe to duże ułatwienie logistyczne - dzięki nim można użyć przewodów o mniejszej średnicy, a także swobodniej je rozprowadzić. Pozwalają one także umiejscowić kocioł C.O. w dowolnym miejscu, a nie jedynie poniżej poziomu grzejników. Ponadto skrócenie przewodów tworzących instalację oraz zmniejszenie ich średnicy skutkuje mniejszą bezwładnością. Wszystko to przekłada się na znacznie bardziej efektywną pracę całej instalacji.
O zasadę działania pompy obiegowej zapytaliśmy przedstawiciela sklepu Aquatik.
Równomierne ogrzewanie i rozłożenie wody w instalacji zapewnia tłoczący wodę wirnik, w który wyposażona jest pompa obiegowa. Dzięki stałemu poziomowi ciśnienia utrzymywanemu przez pompę możliwe jest równomierne rozprowadzenie ciepła po instalacji C.O. Z powodu tak intensywnej, nieprzerwanej pracy i styczności z wysokimi temperaturami pompy obiegowe tworzone są z trwałych materiałów, wyjaśnia nasz rozmówca.
Jak wybrać pompę obiegową?
Aby pompa obiegowa właściwie spełniała swoje funkcje, a jej działanie przekładało się na energooszczędność instalacji, należy dostosować ją zarówno do wielkości instalacji, jak i jej zróżnicowania. W zależności od potrzeb można zastosować jedno lub dwa urządzenia. Oprócz tego istotny jest także rodzaj sterowania. Nowoczesne pompy to urządzenia wyposażone w sterownik elektroniczny, który analizuje parametry danej instalacji i dostosowuje do nich działanie urządzenia. Dzięki temu zarówno wydajność, jak i moment obrotowy pompy są w pełni dostosowane do zapotrzebowania, co pozwala na maksymalną oszczędność energii.
Podsumowując, pompy obiegowe to niezbędny element wyposażenia nowoczesnych instalacji grzewczych i chłodniczych. Ich zastosowanie ma wpływ nie tylko na komfort użytkownika, ale przekłada się także na oszczędności w domowym budżecie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana