Właściwości i zastosowanie oleju opałowego

W gospodarstwach domowych wykorzystuje się różne źródła energii cieplnej. Poza tradycyjnymi rozwiązaniami, takimi jak węgiel czy gaz, obecnie coraz większą popularnością cieszy się również tzw. olej opałowy. Doskonale sprawdza się on jako paliwo grzewcze. Stanowi wyśmienitą alternatywę dla instalacji gazowych, które wymagają dostępu dla sieci. Koniecznie dowiedz się, jakimi właściwościami cechuje się olej opałowy oraz kiedy się go stosuje.
Czym jest olej opałowy?
Pod pojęciem oleju opałowego najczęściej rozumie się produkt pochodzący z destylacji ropy naftowej. Do jego niewątpliwych zalet zalicza się znikomą ilość popiołu (0,005%) oraz bardzo niską wilgotność, nieprzekraczającą poziomu 0,01%. Artykuł ten wyróżnia się dość dużą zawartością siarki (1,0%). Jednak jego producenci, tacy jak firma GAZELA, w procesie wytwórczym dokładają wszelkich starań, aby maksymalnie obniżyć stężenie tego pierwiastka w wyrobie. W ten sposób dążą oni do zwiększenia wartości opałowej surowca. Olej ten jest czystym, wygodnym w eksploatacji paliwem, które doskonale nadaje się do stosowania w zautomatyzowanych i bezobsługowych urządzeniach grzewczych.
Oleje opałowe zazwyczaj dzieli się na produkty lekkie, średnie oraz ciężkie. Podstawowym kryterium klasyfikacyjnym jest zawartość siarki oraz gęstość danego oleju. Ten drugi parametr w przypadku lekkiego oleju oscyluje na poziomie do 0,85 g/cm3, średniego do 0,89 g/cm3, a ciężkiego powyżej 0,89 g/cm3. Warto pamiętać o tym, że wspomniany podział ma uproszczony charakter i nie oddaje w pełni wszystkich różnic zachodzących między poszczególnymi surowcami – także tymi zaliczanymi do jednej kategorii.
Przeznaczenie oleju opałowego
Olej opałowy znajduje różne zastosowania w zależności od posiadanych właściwości. Lekkie produkty zazwyczaj doskonale sprawdzają się w przydomowych kotłowniach. Za pomocą tego surowca można z powodzeniem ogrzać dom rodzinny stojący na stosunkowo niewielkiej działce. W jego przypadku nie ma bowiem potrzeby przeznaczania dodatkowej powierzchni na zbiornik z paliwem. Nadaje się on do wykorzystywania w kotłach centralnego ogrzewania oraz z zasobnikiem wody użytkowej.
Zwykle przeznacza się je również do ogrzewania siedzib różnego rodzaju instytucji oraz małych i średnich firm. Z tego rozwiązania często korzystają również spółdzielnie mieszkaniowe.
Natomiast olej opałowy średni i lekki w większości przypadków jest używany w instalacjach przemysłowych. Powszechnie sięgają po niego duże zakłady produkcyjne i przetwórcze, a także elektrociepłownie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Palety Drewno Opałowe Pellet Brykiet Daniel Lewandowski
Opałowe materiały
woj. zachodniopomorskie72-310 Płoty, Żwirki i Wigury 11