Różnice między grzejnikiem konwektorowym a elektrycznym

Budynki wznoszone w panującym w naszym kraju klimacie muszą być wyposażane w efektywnie działający system ogrzewania. Instalacja składająca się z pozwalających na skuteczne rozprowadzanie ciepła grzejników oraz urządzenia dostarczającego właściwej ilości energii to nieodłączne składniki domów jedno- i wielorodzinnych, a także obiektów użytkowych. Choć grzejniki są często niedoceniane, jednak ich rola jest szczególnie ważna.
Ogrzewanie wodne i grzejniki konwektorowe
Dystrybucja ciepła w budynku może się odbywać na różne sposoby. Do najpopularniejszych należy ogrzewanie wodne, coraz częściej stosowane są jednak również inne systemy np. ogrzewanie elektryczne. Przy ogrzewaniu za pomocą nośnika w postaci wody ciepło dostarczane z kotła lub sieci grzewczej jest rurami kierowane do grzejników, które odbierają je, a następnie przekazują do otoczenia. W przypadku ogrzewania płaszczyznowego poprowadzonego wewnątrz innych elementów może się to odbywać za pośrednictwem ścian czy rozgrzewającej się posadzki. Popularniejsze jest używanie rozmaitych typów kaloryferów np. grzejników konwektorowych, płytowych i żebrowych, które oddziałują bezpośrednio na otaczające je powietrze.
Przeczytaj również: Rozdzielacz hydrauliczny CO – jak wpływa na równomierne ogrzewanie pomieszczeń?
W przypadku grzejników konwektorowych głównym elementem jest wykonana ze stali rura, przez którą przepływa rozgrzana do wysokiej temperatury woda. Dla zwiększenia efektywności przekazywania ciepła do otoczenia jest ona wyposażona w dospawaną, zwiniętą spiralnie i pofalowaną stalową taśmę. Ponieważ także ona rozgrzewa się od gorącej wody krążącej w instalacji, znacznie zwiększa powierzchnię, z której opływające grzejnik powietrze może odbierać ciepło. Ruch powietrza jest tu wywoływany zmianą jego gęstości – rzadsze i cieplejsze unosi się ku górze. Grzejniki tego rodzaju, produkowane m.in. przez firmę FAVIEREX, są często określane jako grzejniki Faviera i wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością przy niezwykle kompaktowej budowie.
Działanie grzejników elektrycznych
Zupełnie inaczej działa system ogrzewania elektrycznego. W tym przypadku element grzewczy jest umieszczony na powierzchni, której temperaturę ma podnosić. Może być w niej zatopiony, oddziałując na inny materiał – np. beton, kamień naturalny lub olej termiczny. Ze względu na wysoką temperaturę, do jakiej nagrzewają się tego rodzaju grzejniki, znacznie rzadziej stosuje się rozwiązania, w których od razu ogrzewane będzie samo powietrze.
Plusem grzejników elektrycznych jest to, że ich główna część, czyli pozbawiony izolacji przewód rozgrzewa się w dość krótkim czasie. Minusem będzie natomiast wysoki koszt powodowany przez znaczny pobór prądu. W przypadku ogrzewania wodnego grzejnikami konwektorowymi bezwładność cieplna jest na ogół sporo większa, jednak koszt ogrzewania okazuje się o wiele niższy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mar-Komin Usługi Kominiarskie Marcin Borowski
Kominy - usługi
woj. łódzkie97-200 Tomaszów Mazowiecki, Majowa 51 /1
-
Zakład Instalacji Sanitarnych - Krzysztof Chrubasik
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. śląskie47-440 Nędza, Mickiewicza 29
-
Jaga Polska Sp. z o.o.
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. mazowieckie03-938 Warszawa, Zwycięzców 28 lok. 26