Rodzaje i zastosowanie pomp ciepła w budynkach

Pompy ciepła to w pełni ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze – są tanie w eksploatacji oraz nie emitują szkodliwych związków do atmosfery, jakie powstają w wyniku spalania paliw kopalnianych. Pompy ciepła to technologia przyszłości wykorzystująca odnawialne źródła energii, co w kontekście kurczących się zasobów surowców staje się priorytetem i wyzwaniem na najbliższe lata.
Do czego służy pompa ciepła?
Podstawowym zadaniem pompy ciepła jest funkcja grzewcza – jest to urządzenie, które może zastąpić piec na paliwo stałe lub kocioł gazowy. Pompą ciepła nie tylko ogrzejemy dom, ale także przygotujemy ciepłą wodę użytkową, a wszystko to z użyciem energii zgromadzonej w wodzie, powietrzu lub w gruncie – w zależności od zastosowanej technologii. Niektóre modele pomp ciepła dostosowane są także do chłodzenia.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła dzielą się ze względu na rodzaj źródła dolnego, z którego produkowane jest ciepło. Wyróżniamy:
Pompy powietrzne – wykorzystują energię zgromadzoną w powietrzu, a wydajność ich pracy zależna jest od panujących warunków. Wraz ze spadkiem temperatury spada efektywność pompy, dlatego pompy powietrzne często wspierane są dodatkowymi urządzeniami grzewczymi.
Pompy gruntowe – cechują się wysoką efektywnością działania i mogą stanowić jedyne źródło ciepła w domu. Źródłem dolnym może być kolektor pionowy lub poziomy, który jednak wymaga nieco większej ilości miejsca na działce.
Pompy wodne – charakteryzują się bardzo dobrą efektywnością grzewczą, ale są najdroższe w budowie.
Dobór odpowiedniego rozwiązania warto skonsultować ze specjalistą — montażem pomp ciepła zajmuje się firma instalacyjna INWENT ze Strzyżowa. Wybór urządzenia zależny jest od zapotrzebowania na energię cieplną oraz potencjału miejsca.
Zalety pomp ciepła
Technologia wykorzystywana w pompach ciepła jest cały czas rozwijana i udoskonalana – dostępne są urządzenia o wysokiej efektywności i wydajności, które mogą pokryć całkowite zapotrzebowanie na ciepło w budynku. Najtańsze w montażu są pompy powietrzne, które nie wymagają znacznych ingerencji w konstrukcję budynku oraz wykonywania prac ziemnych. Dla inwestorów, którym zależy na maksymalnej wydajności, zalecane są pompy gruntowe i wodne. Wyższy koszt inwestycji szybko się zwróci dzięki taniej eksploatacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Instal-serwis Autoryzowany Top Partner Buderus
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. pomorskie84-100 Puck, Topolowa 11 lok. 3
-
Zakład Instalacji Sanitarnych - Krzysztof Chrubasik
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. śląskie47-440 Nędza, Mickiewicza 29
-
Hydromax Maksym Mazurkevych
Instalacje c.o. - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Kasprowicza 4 lok. 2