Opał pelletem czy ekogroszkiem – który sposób wybrać?

Spis treści
- Na jakie urządzenie grzewcze warto się zdecydować?
- Ogrzewanie pelletem drzewnym
- Ogrzewanie ekogroszkiem
Wytworzenie ciepła potrzebnego do ogrzania budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wymaga zainstalowania odpowiedniego urządzenia grzewczego. Jego rodzaj ma duże znaczenie zarówno dla ponoszonych podczas późniejszej eksploatacji wydatków, jak i komfortu obsługi używanego kotła albo pieca. Kluczowa jest nie tylko efektywność jego funkcjonowania, ale także niezbędny do prawidłowej pracy opał.
Na jakie urządzenie grzewcze warto się zdecydować?
Najpopularniejszymi sposobami ogrzewania domów i budynków użytkowych pozostaje korzystanie z paliw stałych. Są one cenione z uwagi na swoją dobrą dostępność, przystępną cenę oraz znakomitą kaloryczność, gwarantującą możliwość pozyskiwania sporej ilości ciepła z jednostki spalanego opału. Wiele osób rozważając montaż kotła centralnego ogrzewania w nowo wznoszonym budynku albo modernizację systemu centralnego ogrzewania w starszym obiekcie stoi przed dylematem – czy lepiej zdecydować się na pellet drzewny, czy też raczej skorzystać z możliwości spalania ekogroszku. Decyzja jest trudna, ponieważ oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę kupując pellet?
Ogrzewanie pelletem drzewnym
Pellet to niewielkie granulki wytwarzane z rozdrobnionego drewna. Wyróżniają się bardzo dobrym stosunkiem kaloryczności do masy oraz korzystną ceną. Zaletą pelletu jest to, że przy jego użytkowaniu nie trzeba martwić się o pylenie i zabrudzenia występujące przy korzystaniu z węgla. Spalanie pelletu nie powoduje powstawania dużych ilości pyłów zawieszonych, nie uwalnia też substancji rakotwórczych. Pellet drzewny jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii i pozyskiwany z drewna ze specjalnych plantacji lub pełnowartościowych pozostałości poprodukcyjnych np. z tartaków.
Przeczytaj również: Piec na ekogroszek czy pellet – co wybrać?
Ogrzewanie ekogroszkiem
Ekogroszek jest pozyskiwany ze specjalnie sortowanego i oczyszczanego węgla kamiennego. Dzięki swoim wystandaryzowanym rozmiarom może być wykorzystywany w kotłach z zasobnikami oraz automatycznymi podajnikami opału. Sprawia to, że paliwo może być uzupełniane co kilka, a nawet kilkanaście dni, co podnosi poziom komfortu obsługi. Ważną cechą ekogroszku jest jego wysoka kaloryczność oraz niewielka zawartość siarki, przez co nie przyczynia się on w znacznym stopniu do zanieczyszczania powietrza. Plusem jest też dobry stosunek ceny do kaloryczności ekogroszku.
Przeczytaj również: Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?
Zarówno pellet drzewny, jak i ekogroszek warto kupować z pewnego źródła, które zagwarantuje ich odpowiednią jakość. Dobrym wyborem będzie firma Eko Park, która oferuje różne rodzaje paliw stałych w atrakcyjnych cenach od workowanego pelletu i drewna w szczapach po różne sortymenty węgla kamiennego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana