Nowoczesne chłodnie z CO2 zamiast freonu

Jeszcze kilka lat temu praca chłodziarek odbywała się z udziałem freonu. Powoli jednak jest on zastępowany przez dwutlenek węgla. Jest on przede wszystkim o wiele bezpieczniejszy dla środowiska. Gaz ten występuje w przyrodzie naturalnie, więc zastosowanie go w chłodniach sprawia, że nie zatruwa się atmosfery, jak działo się to w przypadku używania freonów czy amoniaku.
Na czym polega praca chłodziarek?
Chłodziarki to urządzenia zbliżone funkcjonowaniem do tradycyjnych domowych lodówek. Ich zadaniem jest utrzymanie określonej temperatury na stałym poziomie. Najczęściej jest to kilka stopni powyżej 0. Dzięki temu artykuły spożywcze lub farmakologiczne mogą być dłużej utrzymywane w dobrym stanie.
Takie chłodziarki pracują z wykorzystaniem energii elektrycznej, do której muszą mieć stały dostęp. W przypadku awarii prądu chłodziarka (pod warunkiem, że nie była otwierana) utrzyma temperaturę przez kilka godzin.
W jakich branżach wykorzystuje się chłodziarki?
Najczęściej chłodziarki spotkać można w branży spożywczej. Pozwalają one utrzymać świeżość oraz jakość produktów na określonym poziomie. Często również przechowuje się tam mięso, aby nie uległo ono rozkładowi, ponieważ procesy gnilne zachodzą zdecydowanie wolniej niskiej temperaturze. W lecie w chłodziarkach trzyma się napoje, które służą ochłodzie podczas panujących upałów.
Inną branżą korzystającą z chłodziarek są apteki lub firmy farmaceutyczne. Wiele lekarstw przed ich użyciem nie może osiągnąć temperatury większej niż kilka-kilkanaście stopni, ponieważ warunkuje to ich skuteczność. Często również kwiaciarnie wykorzystują chłodziarki do przechowywania tam świeżo ciętych kwiatów. Niska temperatura pozytywnie wpływa na ich wygląd.
Jaką substancję wykorzystuje się w chłodziarkach?
Nowoczesne chłodnie coraz częściej wykorzystują dwutlenek węgla do pracy urządzenia. Jeszcze kilka lat temu występował tam freon (w chłodniach sprężarkowych) oraz amoniak (w urządzeniach absorpcyjnych). Jednak te związki uznawane są za toksyczne oraz negatywnie wpływające na środowisko.
Niektóre firmy, jak na przykład Panda Automation zdecydowały się zastąpić te związki dwutlenkiem węgla. Gaz ten występuje w środowisku naturalnie, więc nie ma obawy, że w przypadku awarii wpłynie on negatywnie na zdrowie obsługujących. Ten związek chemiczny jest więc obojętny dla natury, a dobra wentylacja sprawia, że jest on także niegroźny dla ludzi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Klimat Przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowe Sp. z o.o.
Klimatyzacja - usługi
woj. pomorskie81-061 Gdynia, Hutnicza 37A
-
J&J Jurasek Klimatyzacja Rekuperacja Wentylacja Chłodnictwo
Klimatyzacja - usługi
woj. lubuskie66-002 Zielona Góra, Dojazdowa (d. Stary Kisielin) 41