Norma emisyjna dla domowych kotłów grzewczych - co musisz o niej wiedzieć?
Wybór kotła grzewczego do podgrzewania wody centralnego ogrzewania i wody użytkowej jest decyzją, która wymaga dokładnej analizy potrzeb i możliwości. Pamiętaj, że oprócz kwestii związanych z dostępnością paliwa, kosztami i uwarunkowaniami technicznymi, należy wziąć pod uwagę oddziaływanie kotła na środowisko. Dlatego sprawdź, co musisz wiedzieć o normie emisyjnej dla domowych kotłów grzewczych.
Dlaczego należy korzystać z kotłów ekologicznych?
Zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi, wzrost średniej temperatury atmosfery i idące za tym zmiany klimatyczne muszą być ograniczane dla dobra przyszłych pokoleń. Wymogi ekologiczne i konieczność wdrażania działań na rzecz poprawy jakości powietrza wymuszają stosowanie restrykcyjnych norm dotyczących systemów grzewczych w budynkach i obiektach przemysłowych. Dotyczy to przede wszystkim kotłów grzewczych na paliwa stałe. Większość aktualnie produkowanych kotłów grzewczych na ekogorszek i biomasę, najczęstszej w formie pelletu drzewnego, charakteryzuje się wysoką sprawnością. Dzięki temu spełniają rygorystyczne wymagania ekologiczne określone unijnymi normami. Dobrym przykładem są nowoczesne kotły grzewcze o dużej sprawności do ogrzewania domów, zakładów pracy i warsztatów, oferowane przez firmę Migomax z Pleszewa.
Przeczytaj również: Jakie kotły są najbardziej ekologiczne?
Kotły grzewcze 5. klasy
Obowiązująca od kilku lat w Unii Europejskiej dyrektywa Ecodesign, znana również pod nazwą Ekoprojekt, wymaga wymiany wszystkich nieklasowych kotłów grzewczych na nowoczesne i ekologiczne kotły 5. klasy. Muszą one spełniać wymagania polskiej normy PN-EN 303-5:2012. Przyjmuje ona graniczną wartość emisyjną kotłów 5. klasy, które są wyposażone w zasypy automatyczne, na poziomie 500 mg/m³. Dyrektywa ogranicza także emisję cząstek stałych, która nie może przekraczać wartości 40 mg/m³. Należy mieć świadomość, że wszystkie kotły, które nie spełniają wymagań dyrektywy parlamentu europejskiego dotyczącej wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów grzewczych obciążają nadmiernie środowisko naturalne. Przyczyniają się do znacznych zanieczyszczeń powietrza, a w skali globalnej do pogłębiania efektu cieplarnianego. Warto też wiedzieć, że nowoczesne kotły, spełniające europejskie normy emitują o ponad 90% mniej zanieczyszczeń w porównaniu z pozaklasowymi kotłami dawnej generacji.
Przeczytaj również: Jak zorganizować domową kotłownię? Porady i sugestie
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana