Korzyści wynikające z zakupu kotła z podajnikiem

Potrzebujesz kotła, który może sprostać wysokim wymaganiom w zakresie ogrzewania domu i ciepłej wody, a przy tym nie będzie wymagał ciągłej kontroli? Kocioł z podajnikiem może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie musisz co kilka godzin dokładać paliwa do zbiornika. Poznaj zalety kotła z podajnikiem i dowiedz się, jak wygląda w nim proces spalania.
Jak działa kocioł z podajnikiem?
Podajnik ślimakowy w kotle napędzany jest silnikiem elektrycznym, dlatego wymaga stałego źródła zasilania. Paliwo np. węgiel lub pellet podawane jest za pomocą śruby (ślimaka), która znajduje się wewnątrz koryta, prosto ze zbiornika opału na palenisko w kotle. Takie rozwiązanie sprawia, że paliwo jest podawane systematycznie i równomiernie, a to wpływa na wydajną pracę całego pieca.
Kocioł z podajnikiem wyposażony jest również w zasilany elektrycznie wentylator, który doprowadza powietrze do paleniska. Intensywność nawiewu oraz szybkość podawania paliwa są automatycznie regulowane przez sterownik kotła. Może być on zintegrowany z czujnikami temperatury powietrza na zewnątrz (sterowanie zależne od pogody) lub wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń (regulator pokojowy). Pozwala na sterowanie m.in. pompą CO, CWU oraz podłogową.
Najpopularniejsze są kotły z podajnikami ślimakowymi, które można zoptymalizować pod kątem spalania np. ekogroszku, pelletu drzewnego i agropelletu.
Zalety kotła z podajnikiem
Kwestię zakupu kotła z podajnikiem warto rozważyć z kilku powodów:
- oszczędność paliwa – dzięki poprawie mocy przerobowej kotła,
- poprawa wydajności spalania w porównaniu z tradycyjnym kotłem,
- mniej żużlu, popiołu i innych zanieczyszczeń, co prowadzi do mniejszej korozji kotła,
- redukcja emisji tlenków azotu – dzięki lepszej kontroli nadmiaru powietrza,
- stabilność i lepsza reakcja kontroli spalania,
- mniejsze obawy dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa np. pożaru.
Kotły z podajnikiem, szczególnie piece 5. klasy, to także realna korzyść w codziennym użytkowaniu i oszczędność czasu. Automatyczne podawanie paliwa sprawia, że nie ma potrzeby częstego załadunku. Wystarczy dokładać do zbiornika co kilka, a niekiedy nawet co kilkanaście dni – tłumaczy ekspert z fabryki kotłów grzewczych Dragon.
Pozostają jeszcze kwestie ekonomiczne. Oczywiście wiele zależy od wielkości ogrzewanego budynku, zapotrzebowania na ciepło, temperatury zewnętrznej oraz kaloryczności opału. Jednak i tak nowoczesne, ekologiczne kotły z podajnikami są oszczędne i wydajne, nawet pomimo początkowo wyższego kosztu inwestycji niż przy zasypowych modelach starszej generacji. W praktyce podczas użytkowania okazuje się, że zużywają mniej paliwa i gwarantują maksymalne wykorzystanie energii zmagazynowanej w opale, dzięki czemu pozwalają na oszczędności pod kątem finansowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hydrowat Przedsiebiorstwo usługowo handlowe Instalacje hydrauliczne Włodzimierz Kaczmarczyk
Instalacje c.o. - usługi
woj. śląskie43-100 Tychy, Stefana Batorego 18 lok. 2
-
Dziki Zdun Zbigniew Marszałek Piece Kominki Piecokominki
Kominki, piece
woj. dolnośląskie57-400 Nowa Ruda, Demokratów 15 lok. 1
-
07 – Serwis Wiesław Spławski
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. zachodniopomorskie70-896 Załom, Magnolii 15