Jaki sposób ogrzewania wybrać do domu pasywnego?

Domy pasywne, aby mogły być określane tym mianem, muszą spełniać szereg określonych wymogów. Jeden z nich dotyczy między innymi zastosowanych w nich urządzeń grzewczych, które przede wszystkim powinny, zamiast produkować energię cieplną czerpać ją z otoczenia, nie przyczyniając się tym samym do zanieczyszczania środowiska. Poniżej prezentujemy więc najpopularniejsze metody ogrzewania domów pasywnych możliwe do zastosowania także w domach energooszczędnych.
Jakie warunki powinno spełniać ogrzewanie domów pasywnych?
Domy pasywne, aby mogły być określane tym mianem muszą między innymi cechować się niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną na poziomie 15 kWh rocznie przypadający na każdy m2 ich metrażu. Dlatego też stosowane w nich urządzenia grzewcze muszą być niezwykle wydajne, a do tego najlepiej, aby były także ekologiczne. W związku z tym ogrzewanie domów pasywnych nie może opierać się na kotłach spalinowych, bazujących na klasycznej wysokotemperaturowej instalacji grzewczej, zamiast tego stosuje się więc najczęściej dwa poniższe rozwiązania.
Ogrzewanie domu pasywnego pompą ciepła
Pierwszym sposobem na ogrzewanie domów pasywnych jest zastosowanie w nich pomp ciepła. Ich działanie opiera się bowiem na odzyskiwaniu energii cieplnej w zależności od wybranego modelu z gruntu, wód gruntowych lub powietrza. Przy czym w przypadku dwóch pierwszych rodzajów pomp ciepła wymagają one zastosowania niskotemperaturowej instalacji grzewczej, takiej jak chociażby ogrzewanie podłogowe, z kolei powietrzne pompy ciepła najczęściej ogrzewają wnętrza poprzez nawiew.
Ich zaletą jest przede wszystkim duża wydajność, ekologiczność samoobsługowość, a także to, że mogą być stosowane nawet w drewnianych budynkach pozbawionych kotłowni, czyli także tych energooszczędnych, jakie oferuje między innymi producent gotowych domów drewnianych ITS z Koszalina. Do wad pomp ciepła zaliczyć można natomiast dość wysoki koszt związany z ich zakupem i montażem, zwłaszcza w przypadku modeli gruntowych.
Ogrzewanie domu za pomocą wentylacji mechanicznej z rekuperacją
Inną opcją pozwalającą na ogrzewanie domów pasywnych jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją pozyskującej energię za pomocą wymiennika ciepła. Dzięki niemu ciepło pozyskiwane jest bowiem z powietrza znajdującego się już we wnętrzu budynku i ponownie do niego nawiewane. Rozwiązanie to wymaga jednak dokładnego izolowania kanałów wentylacyjnych, aby nie uciekała przez nie energia, powodując, że budynek przestanie być uznawany za pasywny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
07 – Serwis Wiesław Spławski
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. zachodniopomorskie70-896 Załom, Magnolii 15
-
Dziki Zdun Zbigniew Marszałek Piece Kominki Piecokominki
Kominki, piece
woj. dolnośląskie57-400 Nowa Ruda, Demokratów 15 lok. 1
-
Hydromax Maksym Mazurkevych
Instalacje c.o. - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Kasprowicza 4 lok. 2