Jak zapewnić optymalne ogrzewanie na fermach drobiu?

System ogrzewania do kurników ma ogromne znaczenie przy produkcji drobiu. Zapewnia odpowiedni mikroklimat we wnętrzu i właściwą temperaturę dla hodowli. Instalacja ma przyczyniać się nie tylko do dobrostanu zwierząt, ale także oszczędzać energię, co docelowo wpływa na koszty produkcji i jest wyrazem troski o środowisko naturalne. Nowoczesne systemy ogrzewania dostosowane są do szybkiego ogrzewania dużej kubatury przy niskim zużyciu energii.
Kilka słów o ogrzewaniu na fermach drobiu
Nowoczesne urządzenia grzewcze do kurników cechuje duża czułość, co pozwala na zapewnienie odpowiedniej temperatury zwierzętom w różnym stadium rozwoju. Około szóstego tygodnia życia kurcząt fermy nagrzewa się temperatury przekraczającej 30 stopni Celsjusza, co jest niezbędne, ponieważ pisklęta nie potrafią same wytwarzać ciepła. Wraz z upływem czasu i wzrostem zwierząt temperaturę stopniowo się obniża aż do osiągnięcia poziomu 21 stopni Celsjusza.
Przeczytaj również: Jak działa kocioł z podajnikiem retortowym?
Jak wspomniano wcześniej, systemy grzewcze muszą być dostosowane do szybkiego nagrzewania dużej kubatury, co jest osiągalne poprzez stosowanie nagrzewnic powietrza o niskiej bezwładności. W nagrzewnicach od dystrybutora wyposażenia kurników AVENA istnieje możliwość sterowania strumieniem powietrza, co pozwala ogrzać określone strefy bez marnowania energii. Przedsiębiorstwo wykonuje także nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego do kurników.
Przeczytaj również: Alternatywne źródła ciepła w domach. Przegląd nowoczesnych technologii
Rodzaje nagrzewnic do kurników
Obecnie najczęściej wykorzystywane są nagrzewnice gazowe i olejowe z zamknięta i otwartą komorą spalania. Dostępne są urządzenia o różnej mocy grzewczej. Ciekawym rozwiązaniem są nagrzewnice wodne z wymiennikiem ciepła. Tego typu urządzenia wyposażane są w mieszacze powietrza, dzięki którym możliwe jest pobieranie ciepła z zewnątrz w okresie letnim.
Nowoczesny system ogrzewania do kurników powinien charakteryzować się niezawodnością i możliwością długotrwałej pracy w trudnych warunkach, do jakich należą budynki agrarne. Nagrzewnice muszą być wyposażone w wysokowydajne wentylatory pozwalające na szybkie przewietrzenie oraz nawiewniki, które odpowiadają za równomierne rozprowadzanie powietrza po całej fermie. Niezwykle ważna jest możliwość kontroli nad kierunkiem strumienia ciepła, który nie może być kierowany bezpośrednio na zwierzęta.
Oprócz ogrzewania kluczowy jest dostęp świeżego powietrza – warto zainwestować w wentylację mechaniczną, która reguluje wilgotność powietrza i jego temperaturę oraz usuwa niebezpieczne gazy, pyły i chorobotwórcze drobnoustroje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mar-Komin Usługi Kominiarskie Marcin Borowski
Kominy - usługi
woj. łódzkie97-200 Tomaszów Mazowiecki, Majowa 51 /1
-
Instal-serwis Autoryzowany Top Partner Buderus
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. pomorskie84-100 Puck, Topolowa 11 lok. 3
-
Zakład Instalacji Sanitarnych - Krzysztof Chrubasik
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. śląskie47-440 Nędza, Mickiewicza 29