Jak zapewić odpowiednią temperaturę pracy w warsztacie samochodowym?
Odpowiednia temperatura to jeden z wymogów BHP, których należy przestrzegać również w warsztatach samochodowych. Warunki termiczne panujące na stanowisku pracy mają bowiem wpływ na wydajność i dokładność pracowników. W miejscach takich jak serwisy motoryzacyjne ze względu na duże przestrzenie robocze i wjazdy, utrzymanie optymalnej temperatury nie jest sprawą prostą. Sprawdźmy zatem, co zrobić, aby mechanicy pracowali w przyjaznej temperaturze.
Jaka temperatura powinna panować w warsztacie samochodowym?
Warsztat samochodowy jest specyficznym miejscem pracy. Jego pomieszczenia robocze są wysokie i mają zazwyczaj dużą powierzchnię, a to może utrudniać utrzymanie w nich jednakowej temperatury. Również bramy wjazdowe i konieczność ciągłej wentylacji przyczyniają się do dużej wymiany powietrza, co szczególnie zimą może powodować dyskomfort termiczny zatrudnionych tam osób.
Przeczytaj również: Co cechuje nagrzewnice gazowe Robur?
Mimo tych problemów temperatura w serwisie samochodowym nie powinna być niższa niż 14°C. Jej odpowiedni poziom można uzyskać, stosując profesjonalne nagrzewnice warsztatowe, dostępne w firmie TECHSUL z Sulejówka, która posiada w swojej ofercie szeroką gamę urządzeń przeznaczonych do ogrzewania warsztatów samochodowych. Zapewniają one komfort podczas pracy oraz gwarantują odpowiednie warunki do przeprowadzania napraw i remontów.
Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy warsztatowej?
Planując zakup urządzeń do ogrzewania pomieszczeń warsztatowych, warto dokładnie przeanalizować potrzeby i oczekiwania, które mamy wobec sprzętu. W pierwszej kolejności powinno się obliczyć jakiej mocy urządzenia będą potrzebne do warsztatu. Specjaliści radzą, aby moc dobierać optymalnie, ponieważ efektywność robocza nagrzewnic zazwyczaj osiąga 100%, a więc przewartościowanie tego parametru mija się z celem.
W kolejnym kroku należy zdecydować o rodzaju nagrzewnicy. Do wyboru mamy nagrzewnice gazowe i olejowe. Ich parametry techniczne są bardzo podobne. Jedyna różnica dotyczy paliwa, jakim nagrzewnica jest zasilana, a od tego zależy koszt eksploatacji urządzenia. Co ważne oba typy nagrzewnic bez żadnych przeszkód można stosować w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak w przypadku nagrzewnic olejowych najlepiej spisują się modele bezspalinowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana