Jak zadbać o ogrzewanie tuczarni?

Tuczarnia (w szczególności przy wysokiej obsadzie zwierząt) zazwyczaj generuje problem nadmiernej temperatury i odoru, które wymagają wentylacji i odprowadzenia na zewnątrz. Zdarzają się jednak sytuacje, wymagające dogrzania budynku – na przykład przed umieszczeniem w nim zwierząt – wtedy stajemy przed wyborem optymalnej metody uzyskania odpowiedniej temperatury. Metod jest kilka, a każda ma swoje wady i zalety.
Nagrzewnice jako najpopularniejsze rozwiązanie
Nagrzewnice różnią się przede wszystkim paliwem, jakie zużywają do ogrzania pomieszczenia. Wyróżnia się ich następujące rodzaje:
- gazowe,
- na olej opałowy,
- elektryczne.
Dwie pierwsze mają sporą wadę – wydzielają one spaliny, które wymagają sprawnego odprowadzania na zewnątrz budynku. W przeciwnym razie, w najlepszym wypadku tuczniki mogą znacznie wolniej przybierać na wadze, zachorować, a w najgorszym może dojść do zgonu. W przypadku nagrzewnic gazowych sytuacją idealną jest podłączenie instalacji do gazu sieciowego, jednak jest to rzadkością, ponieważ tego typu budynki inwentarskie są znacznie oddalone od obszarów mieszkalnych.
Przewagą nagrzewnic elektrycznych, jest brak emisji szkodliwych gazów. Decydując się na ten system ogrzewania tuczarni, należy liczyć się z większymi kosztami podczas eksploatacji (koszt prądu). Nieco wyższy jest także zakup samego urządzenia.
Nagrzewnica na wodę z c.o.
Jest to szczególny rodzaj nagrzewnic, ponieważ wymaga on budowy kotłowni. Stosowany jest przede wszystkim wtedy, gdy w naszym budynku inwentarskim prowadzimy także rozród świń. Nie jest ekonomicznie opłacalne budowa instalacji dla samej tuczarni, ponieważ wymaga ona nagrzania przez kilka, czy kilkanaście dni w roku. Porodówki najczęściej ogrzewane są z c.o., wtedy rozbudowa instalacji o ogrzanie tuczarni wydaje się dobrym rozwiązaniem.
Zastosowanie tej metody otwiera przed nami także inne możliwości. Dotyczy to głównie rodzajów paliwa spalanego w piecu: drewno, węgiel, pellet, zrębki, wierzba energetyczna. Wybierając kocioł na dane paliwo, warto zastanowić się, do jakiego rodzaju paliwa stałego będziemy mieli optymalny dostęp.
Na co zwrócić uwagę kupując nagrzewnicę?
Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Specjalista z firmy Wesstron zwraca uwagę na istotny fakt: Urządzenia pracujące w tuczarni, muszą zmagać się z niezwykle agresywnymi warunkami : zapyleniem, wilgocią, gazami wydzielanymi przez trzodę. Z tego względu muszą być wykonane z najwyższej klasy materiałów. Dobrej jakości nagrzewnica (w zależności od kubatury tuczarni) może kosztować kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak jest to ułamek kosztu całej inwestycji, jaką jest budynek inwentarski, dlatego nie warto oszczędzać na tym urządzeniu.
Warto także zwrócić uwagę na systemy zabezpieczeń i kontroli. W szczególności przy nagrzewnicach gazowych powinny one odcinać dopływ gazu w momencie ugaszenia płomienia. Niezależnie od spalanego paliwa, istotnym elementem jest termostat, który pozwala na ograniczenie zużycia paliwa i zapobiega przegrzaniu budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
07 – Serwis Wiesław Spławski
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. zachodniopomorskie70-896 Załom, Magnolii 15
-
Instal-serwis Autoryzowany Top Partner Buderus
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. pomorskie84-100 Puck, Topolowa 11 lok. 3
-
Hydromax Maksym Mazurkevych
Instalacje c.o. - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Kasprowicza 4 lok. 2
-
Zakład Instalacji Sanitarnych - Krzysztof Chrubasik
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. śląskie47-440 Nędza, Mickiewicza 29