Jak przebiega test szczelności agregatu chłodniczego?

Wyróżnia się 3 sytuacje, w których badanie szczelności w agregatach chłodniczych jest zalecane – usunięcie uszkodzenia mechanicznego, instalacja nowego urządzenia, cykliczne badanie zachowawcze. Wyspecjalizowany serwis wykonuje takie badanie przy pomocy różnych sprzętów. Dużo zależy od przewidywanego miejsca pojawienia się ujścia gazu, ale też obecności ciśnienia i rodzaju czynnika. Jak przebiega taki proces? O tym w dalszej części.
W jaki sposób bada się szczelność agregatów chłodniczych?
Zwykle badanie szczelności w agregatach chłodniczych odbywa się przy pomocy dwóch typów metod: pośredniej i bezpośredniej. Metoda pośrednia polega na obserwacji wizualnej i wykonaniu pomiarów. Wykwalifikowany serwisant np. z firmy Full Cool z Garbowa ocenia temperaturę chłodzenia, ilość czynnika, pobór prądu przez sprężarkę i ciśnienie układu.
Wariant bezpośredni jest bardziej zaawansowany i stosuje się w jego przypadku takie metody jak:
elektroniczne wykrywacze gazu;
środki pieniące (pianki, mydliny);
fluorescencyjne barwniki i lampy UV.
Dzięki zastosowaniu jednego i drugiego rodzaju kontroli szczelności możliwe jest dokładne ustalenie wycieku czynnika chłodzącego i usunięcie usterki.
Jakie metody badania szczelności są najskuteczniejsze?
W urządzeniach bardzo łatwo dostępnych można ograniczyć się do organoleptycznego sprawdzenia szczelności układu. W niektórych przypadkach przerwanie ciągłości materiałowej jest na tyle widoczne, że nie trzeba przeprowadzać dodatkowych detekcji. Czasem jednak naprawa agregatów chłodniczych może wymagać wcześniejszego posłużenia się zaawansowanym sposobem kontroli szczelności. W tym celu można wykorzystać np. system detekcji z gazami znakującymi. Taka metoda daje bardzo dobre rezultaty ze względu na wysoką przenikliwość gazów typu hel, czy wodór. W odróżnieniu od azotu są to gazy bardziej penetracyjne i łatwiej jest je wykryć detektorem nawet w przypadku bardzo niewielkich nieszczelności.
Poza tym stosuje się również odsysanie czynnika chłodniczego i wytworzenie próżni. W ten sposób można zaobserwować stopień nieszczelności przez stopniowe wyrównywanie się ciśnienia. Próżnia ma też dodatkowy plus w postaci usunięcia wilgoci z instalacji, która ma wpływ na niszczenie elementów wewnętrznych instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gradus Wentylacja Klimatyzacja Andrzej Kowalik
Klimatyzacja - usługi
woj. pomorskie80-369 Gdańsk, Aleja Rzeczypospolitej 8 lok. 212
-
Solut Construction Rafał Panasewicz
Klimatyzacja - usługi
woj. podlaskie15-773 Białystok, Łąkowa 1 lok. 64
-
Elektromechanika chłodnicza Jarosław Chyliński
Chłodnictwo - serwis urządzeń
woj. mazowieckie09-400 Płock, pl. Nowy Rynek 1 lok. 19