Jak działają kotły na biomasę?

Choć w Polsce wydobywa się węgiel na dużą skalę, powoli odchodzimy od pieców zasilanych tym rodzajem opału. Jest to spowodowane troską o środowisko i coraz bardziej rygorystycznymi obostrzeniami w tym zakresie, stanowionymi zarówno przez władze państwowe, jak i unijne. Jednym z często wybieranych zamienników są kotły na biomasę. Czym jest biomasa? Jak działają kotły na biomasę? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Czym jest biomasa?
Zanim będziemy mogli przejść do zasad działania kotłów na biomasę, najpierw należy przybliżyć, czym tak właściwie jest biomasa. Przede wszystkim, biomasa to paliwo lub inaczej materiał energetyczny. Biomasa pochodzi z resztek roślinnych i zwierzęcych. Pozyskiwana jest szczególnie łatwo w rolnictwie, leśnictwie, zakładach zajmujących się pielęgnacją zieleni, a nawet w gospodarstwach domowych, choć na mniejszą skalę. Do biomasy należą między innymi słoma czy zrębki drzewne. Najpopularniejszym rodzajem gotowej biomasy jest jednak pellet, czyli granulat w kształcie walca produkowany z odpadów drewna i słomy, o średnicy od 6 do 10 mm i długości od 10 do 30 mm.
Zasada działania kotłów na biomasę
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że biomasa musi być spalana w specjalnych, przystosowanych do tego paliwa piecach, czyli kotłach na biomasę. Kotły, w zależności od rodzaju, mogą posiadać duże drzwi, które są przystosowane do załadunku ładowarką lub też specjalny podajnik do pelletu – ślimakowy lub tłokowy. Trzeba przyznać, że drugie rozwiązanie jest zwykle wygodniejsze, ponieważ odpowiednio ustawiony piec będzie sam pobierał pellet, bez konieczności samodzielnego jego dokładania. Dzięki temu kocioł na pellet stanie się niemal bezobsługowy.
Kotły na biomasę charakteryzują się wyjątkowo ekologicznym spalaniem. Co więcej, ich sprawność wynosi nawet ponad 90%. Część z nich, na przykład produkowanych przez firmę Koch Kotły, ma także przedłużoną żywotność za sprawą zastosowania izolującego wkładu szamotowego. Każdy z kotłów tej firmy produkowany jest z blach kotłowych o minimalnej grubości 8 mm. Dzięki zamówieniu kotła od producenta istnieje możliwość dopasowania wybranego modelu do indywidualnych warunków kotłowni.
Kotły na biomasę to najczęstszy wybór do wszelkich miejsc, w których generowana jest znaczna ilość odpadów biodegradowalnych. Należą do nich między innymi zakłady z zakresu rolnictwa czy ogrodnictwa, włókiennictwa, przemysłu drzewnego, a także garbarnie. Kotły te znajdują zastosowanie również w dobrze ocieplonych domach, szczególnie wyposażonych w ogrzewanie podłogowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ventima Jacek Kałużny
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. wielkopolskie62-500 Konin, Przydziałki 39
-
Instal-serwis Autoryzowany Top Partner Buderus
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. pomorskie84-100 Puck, Topolowa 11 lok. 3