Jak dobrać grzałkę do pieca na pellet?

Bez odpowiedniej grzałki do pieca trudno mówić o wydajnym i ekonomicznym ogrzewaniu domu. Poprzez szybki proces nagrzewania, generuje ona zapłon paliwa w kotle, który uruchamia całą instalację grzewczą. Następnie ciepło rozprowadzane jest po poszczególnych pomieszczeniach. Przy wyborze grzałki na pellet, warto jednak wziąć pod uwagę kilka detali, które mogą znacznie wpłynąć na jej prawidłowe funkcjonowanie.
Zapalarki na pellet dzielą się zarówno na modele uniwersalne, jak i warianty dostosowane do konkretnych pieców. Aktualnie na rynku branżowym nie ma problemu z dostępem do urządzeń obu kategorii. Duży wybór grzałek do pieca na pellet można także znaleźć w sklepie ALDOM Stargard.
Wybierając grzałkę do pieca na pellet, należy upewnić się, czy:
nie zużywa zbyt dużej ilości energii,
jest wykonana z solidnych i wytrzymałych materiałów, również odpornych na utlenianie, wysokie temperatury i urazy mechaniczne,
jest trwała i nie ulega szybkiemu zużyciu – aktualnie standardem jest już od 50 000 do 100 000 cykli rozpalania, tyle deklaruje większość producentów urządzeń,
jest prosta w montażu i nie ulega przegrzaniu,
jest właściwie zaizolowana, a jej system okablowania jest bezpieczny i certyfikowany,
jej temperatura w stanie maksymalnego rozpalenia wynosi przynajmniej 1000°C.
W przypadku braku wystarczającej wiedzy warto poprosić o informację osobę mającą doświadczenie w sprzedaży tego typu urządzeń. Zamontowanie grzałki również najlepiej zlecić specjaliście.
Zapalarka nie spełnia naszych oczekiwań pod względem wydajności, co robić?
Czasami zdarzają się sytuacje, że mimo prawidłowo dobranej grzałki elektrycznej, piec nie spełnia oczekiwań właściciela. Warto wówczas wziąć pod uwagę to, że na nieefektywną pracę grzałki wpływają niekiedy prozaiczne błędy, takie jak np. palenie pelletem wątpliwej jakości. Jak zauważa pracownik sklepu Aldom Technika grzewcza i ciepłownictwo: Nieprawidłowo działająca grzałka ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego pieca. Powodem tego może być brak regularnej kontroli urządzenia lub niewłaściwie ustawione parametry rozpalania pieca, przez co grzałka generuje zbyt dużą ilość mocy, a to skutkuje jej szybkim zużyciem.
Na szybką eksploatację grzałki może wpływać także zanieczyszczony palnik, dlatego warto sprawdzać też stan tego komponentu, nawet jeśli piec jest wyposażony w funkcję samooczyszczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
07 – Serwis Wiesław Spławski
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. zachodniopomorskie70-896 Załom, Magnolii 15
-
Hydrowat Przedsiebiorstwo usługowo handlowe Instalacje hydrauliczne Włodzimierz Kaczmarczyk
Instalacje c.o. - usługi
woj. śląskie43-100 Tychy, Stefana Batorego 18 lok. 2
-
Dziki Zdun Zbigniew Marszałek Piece Kominki Piecokominki
Kominki, piece
woj. dolnośląskie57-400 Nowa Ruda, Demokratów 15 lok. 1