Instalacje spalinowe w domach jednorodzinnych
Prawidłowo dobrana instalacja spalinowa do kotłów kondensacyjnych, uwzględniająca wymianę powietrza w budynku, to gwarancja bezpieczeństwa. Przepisy prawa budowlanego dokładnie określają parametry techniczne poszczególnych jej elementów, czyli komina i czopucha. Poprawne wykonanie instalacji takiego systemu w domach jednorodzinnych wymaga stworzenia projektu przez osobę z uprawnieniami oraz profesjonalnego montażu.
Czym są instalacje spalinowe?
System instalacji spalinowej w domu jednorodzinnym ma za zadanie odprowadzać produkty spalania, takie jak gazy i cząstki stałe, powstające w gazowych urządzeniach. Wyprowadzane są one na zewnątrz budynku.
W skład systemu wchodzą czopuch i przewód spalinowy, czyli komin. Oprócz tego służy do wytwarzania podciśnienia w pomieszczeniu z piecem tak, aby dostarczyć niezbędną ilość powietrza do procesu spalania. Instalacja do odprowadzania spalin z kotłów mających zamkniętą komorę spalania w nowoczesnych urządzeniach jest mało kłopotliwa. Według przepisów prawa budowlanego, w każdym budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi do stałego użytkowania przez ludzi powinna znajdować się sprawna i bezpieczna instalacja tego typu. Obecny wzrost zainteresowania instalacjami nadciśnieniowymi można powiązać z popularnością ogrzewania ograniczającego emisję toksycznych związków i smogu do atmosfery.
Jak dobrać odpowiednią instalację spalinową?
Rurę spalinową wykonuje się najczęściej z tworzywa niepalnego i odpornego na długotrwały wpływ substancji przepływających razem z produktami spalania. Ten element instalacji powinien być odpowiednio atestowany do pracy w tego typu urządzeniach grzewczych.
Zaleca się używanie rozwiązań systemowych od jednego producenta, np. Komin-Flex, co pomaga w poprawnym i bezpiecznym montażu. Dobra szczelność przewodów, połączeń oraz kształtek to istotny aspekt prawidłowej i efektywnej pracy całego systemu. Ze względu na panujące w nim warunki nadciśnienia wszelkie niedociągnięcia mogą spowodować przedostanie się spalin do wnętrza budynku.
Wybór odpowiedniej instalacji spalinowej jest też zależny od typu kotła. Podczas pracy kotła kondensującego potrzebna okazuje się inna konstrukcja układów spalinowych niż w przypadku kotła niekondensującego. Wybierając opcję z zamkniętą komorą spalania należy umożliwić skroplinom przedostanie się do kotła. Najlepiej sprawdzają się do tego takie elementy jak np. trójnik z odskraplaczem. W kotłach kondensujących skropliny powinny trafić z powrotem do kotła, co wpływa pozytywnie na sprawność całego układu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana