Gdzie znajdują zastosowanie pompy na propan?

Czy energooszczędne i przyjazne środowisku pompy ciepła mogą być jeszcze bardziej udoskonalone? Okazuje się, że tak! Wszystko za sprawą naturalnego czynnika chłodniczego R290, czyli propanu. W artykule wyjaśniamy, na czym polega innowacja związana z nowym, ekologicznym czynnikiem i gdzie stosuje się pompy ciepła wykonane w tej technologii.
Propan jako naturalny czynnik chłodniczy
Czynnik chłodniczy R290 (propan) to neutralny dla warstwy ozonowej gaz, który w znikomym stopniu przyczynia się do tworzenia efektu cieplarnianego. Świadczą o tym wskaźniki:
ODP (ang. ozone depletion potential, dotyczący wpływu na warstwę ozonową), który w przypadku propanu wynosi 0;
GWP (ang. global warming potential, dotyczący wpływu na efekt cieplarniany), dla propanu równy 3, czyli stosunkowo niewiele. Dla porównania inny popularny czynnik chłodniczy R410 ma GWP na poziomie aż 2088.
Propan zalicza się obecnie do jednego z najbardziej ekologicznych czynników roboczych dostępnych na rynku. Od niedawna wykorzystywany jest w wysokotemperaturowych pompach ciepła powietrze-woda.
Zalety pomp ciepła na propan
Pompy ciepła wykorzystujące czynnik chłodniczy R290 o bardzo dobrych właściwościach termodynamicznymi wyróżniają się przede wszystkim podwyższonymi parametrami pracy. Zwłaszcza w ujemnych temperaturach powietrza. Jakie jeszcze są plusy zastosowania takiej technologii? Oto najważniejsze z zalet:
większa wydajność urządzenia (nawet o ok. 20%) przy jednocześnie mniejszym zużyciu czynnika roboczego;
brak potrzeby rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów (z uwagi na niewielki wpływ na środowisko);
obniżenie mocy akustycznej pompy ciepła;
niższe temperatury pracy urządzenia;
bezpieczeństwo użytkowania propanu;
wyższe temperatury zasilania;
osiągnięcie wyższej wartości współczynnika COP (współczynnik efektywności) – średnio z 4,7 na 5,4; nawet o 20-40% więcej w porównaniu do pomp z czynnikiem innym niż R290.
Zastosowanie
Nowoczesne pompy ciepła typu powietrze-woda wykorzystujące jako czynnik chłodniczy propan przeznaczone są zarówno do nowych budynków, jak i tych modernizowanych. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych, ale nie tylko. Pompy ciepła na propan mogą być także z powodzeniem wykorzystywane w obiektach komercyjnych. Dodatkową korzyścią jest możliwość współpracy z panelami fotowoltaicznymi. W ten sposób można wytworzyć energię elektryczną potrzebną do zasilania całego systemu pompy ciepła. Efekt? Praktycznie darmowe ogrzewanie, a do tego – uniezależnienie się od dostawców energii. Więcej informacji na temat pomp ciepła na propan można uzyskać w specjalistycznych firmach zajmujących się sprzedażą tego typu urządzeń. Jedną z takich marek jest KOŁTON – czołowy producent ekologicznych kotłów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hydromax Maksym Mazurkevych
Instalacje c.o. - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Kasprowicza 4 lok. 2
-
Zakład Instalacji Sanitarnych - Krzysztof Chrubasik
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. śląskie47-440 Nędza, Mickiewicza 29
-
Hydrowat Przedsiebiorstwo usługowo handlowe Instalacje hydrauliczne Włodzimierz Kaczmarczyk
Instalacje c.o. - usługi
woj. śląskie43-100 Tychy, Stefana Batorego 18 lok. 2
-
Instal-serwis Autoryzowany Top Partner Buderus
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. pomorskie84-100 Puck, Topolowa 11 lok. 3