Fotowoltaika: co to jest, jak działa i czy się opłaca?

Fotowoltaika jest procesem pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego. Coraz więcej osób interesuje się możliwością zamontowania na domu paneli słonecznych. W związku z tym warto wiedzieć, w jaki sposób one działają. Jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedź na pytanie: czy fotowoltaika się opłaca?
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest właściwie dziedziną nauki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Mówi się o niej coraz częściej, jako że daje nam możliwość korzystania z coraz chętniej wybieranej energii odnawialnej w naszych codziennych życiach. Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na naszym domu pozwala na produkcję własnego, ekologicznego prądu, zamiast polegać na energii z elektrowni węglowych, coraz bardziej drożejącej.
Jak działa fotowoltaika?
Decydując się na skorzystanie z niej w naszym domu, dobrze wiedzieć jest, jak działa fotowoltaika. Jej działanie opiera się na panelach zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych. Kiedy pada na nie światło słoneczne, zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, czyli przekształcenie światła słonecznego w prąd stały.
Ten zamieniany jest w falowniku na prąd zmienny, który płynie do naszych gniazdem i zasila sprzęty domowe. Jeśli generowana jest zbyt duża ilość energii, trafia ona do sieci elektrycznej, a właściciel paneli fotowoltaicznych może później wykorzystać 70-80% z niej. Natomiast jeśli nie zostanie wygenerowane na tyle energii, aby spełnić jego potrzeby, prąd jest pobierany z sieci.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Zastanawiając się nad zamontowaniem paneli słonecznych, warto w pierwszej kolejności mieć jasny obraz sytuacji. Dla wielu osób fotowoltaika będzie świetnym rozwiązaniem, nie ale nie oznacza to, że sprawdzi się w każdym przypadku. Czy fotowoltaika się opłaca? Kto skorzysta na tym rozwiązaniu, a dla kogo może nie być najlepsze?
Fotowoltaika z pewnością ma wiele zalet – nie bez powodu nieustannie wzrasta liczba osób, które decydują się na taką inwestycję i montują panele na swoich domach. Nie jest ona też żadną nowością, a sprawdzoną technologią, stosowaną już od lat 50. XX wieku. Obecnie staje się ona coraz wydajniejsza i bardziej przyjazna, jako że koszty produkcji paneli maleją, a wydajność ogniw wzrasta.
Biorąc pod uwagę nieustannie rosnące koszty prądu z sieci energetycznej, to rozwiązanie jest też coraz bardziej przekonujące z ekonomicznego punktu widzenia. Jednak fotowoltaika nie tylko pozwala zaoszczędzić na kosztach prądu, a jest inwestycją w nasz dom. Zamontowanie na nim paneli fotowoltaicznych podnosi jej wartość – sprzedając dom z 5-letnią instalacją, możemy liczyć na około 80-procentowy zwrot jej kosztów.
Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?
Mimo swoich licznych zalet instalacja fotowoltaiczna nie jest rozwiązaniem dla każdego. W niektórych przypadkach będzie po prostu nieopłacalna. Będzie tak, między innymi, jeśli twoje miesięczne wydatki za prąd nie przekraczają 100-150 złotych. Jej założenie nie będzie praktyczne również, jeśli planujesz przeprowadzkę w ciągu najbliższych 10 lat – po takim czasie zwróci się inwestycja, chyba że chcesz w ten sposób podnieść wartość nieruchomości.
Trzeba również pamiętać, że aby korzystać z energii słonecznej, musimy mieć dostęp do światła słonecznego. Jeśli cokolwiek zacienia nasz dach – drzewa, słupy czy budynki – będziemy się musieli liczyć z poważnym spadkiem wydajności paneli. Również dach o nietypowym kształcie lub skierowany na północ będzie przeciwwskazaniem do ich montażu.
Aby dowiedzieć się więcej na temat paneli słonecznych, przeczytaj ten artykuł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dziki Zdun Zbigniew Marszałek Piece Kominki Piecokominki
Kominki, piece
woj. dolnośląskie57-400 Nowa Ruda, Demokratów 15 lok. 1
-
Hydromax Maksym Mazurkevych
Instalacje c.o. - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Kasprowicza 4 lok. 2