Dlaczego ekogroszek to dobry materiał opałowy?
Ekogroszek to w ostatnich latach najchętniej i najczęściej wybierany materiał opałowy. Jest to produkt ekologiczny i w przystępnej cenie, co czyni go atrakcyjnym. Czym jest, jakie ma właściwości i jak przygotować się do ogrzewania budynku ekogroszkiem? Sprawdź i wybierz nowoczesne rozwiązanie z przyszłością!
Co to jest ekogroszek?
Ekogroszek jest paliwem stałym, produkowanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Używany jest do produkcji energii cieplnej. Aby mógł być spalany, niezbędny jest specjalny kocioł, czyli piec retortowy. I chociaż jego zakup wiąże się z pewnym wydatkiem, dzięki ogrzewaniu ekogroszkiem wydana na piec kwota dość szybko ulega zwróceniu. Ekogroszek wyróżnia się niską spiekalnością, niewielką zawartością siarki i wody oraz małą ilością substancji niepalnych w składzie.
Przeczytaj również: Pellet czy ekogroszek - czym lepiej ogrzewać dom?
W przypadku tego typu materiału opałowego ważna jest jakość produktu. Należy zwracać uwagę na sprzedawców i ceny. Wyjątkowo korzystna oferta może świadczyć o niskiej kaloryczności materiału i znacznej zawartości popiołu po procesie spalania, przez co ogrzewanie będzie mniej efektywne i zużyć trzeba będzie większą ilość materiału. Taki produkt to również ryzyko uszkodzenia pieca. Sprawdzony i dobry ekogroszek posiada dostawca opału Mar-Koks. To profesjonalny dystrybutor i dostawca różnych materiałów opałowych o wysokiej renomie.
Przeczytaj również: Piec na ekogroszek czy pellet – co wybrać?
Ekologia i wydajność ekogroszku
Największą zaletą ekogroszku jest znikoma szkodliwość dla środowiska. Jest to materiał ekologiczny, zgodny z normami Unii Europejskiej dotyczącymi zawartości siarki w opale i ilości wytwarzanego popiołu. Ponadto podczas spalania do atmosfery przedostaje się znacznie mniej szkodliwych substancji niż w przypadku innych materiałów opałowych. Ekogroszek wyróżnia się również najlepszym stosunkiem ceny do jakości paliwa. Materiał jest bardzo wydajny, a jego spalanie można dodatkowo zoptymalizować, dzięki możliwości ustawiania parametrów kotła. Same piece retortowe są tańsze w eksploatacji o 40% od tradycyjnych oraz o 85% sprawniejsze od nich.
Przeczytaj również: Jakie usługi oferuje skład węgla?
Wygodna obsługa pieców na ekogroszek
Obsługa kotłów do ekogroszku jest znacznie mniej absorbująca i wygodniejsza niż w przypadku innych pieców. Polega głównie na uzupełnianiu zbiornika materiałem i usuwaniu popiołu raz lub dwa razy w tygodniu. Poza tym raz wyregulowany kocioł w kwestii odpowiednio dopasowanego poziomu ciepła zapewnia automatyczne ogrzewanie przez cały czas na jednym poziomie. Nie trzeba się obawiać, że temperatura nagle ulegnie zmianie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana