Czym się kierować, wybierając skład opału?

Skład opału ma bezpośredni wpływ na pracę kotła i efektywność procesu spalania. Warto przede wszystkim pamiętać, że cena opału wcale nie wpływa na atrakcyjność surowca. Zwykle liczy się to, aby paliwo miało wysoką wartość opałową, niską wilgotność i zawartość popiołu. Odpowiedni skład opału powoduje, że użytkownicy mogą cieszyć się ciepłem ogrzewania domowego na dłużej, przy równoczesnym niskim zużyciu surowca. Jak wybrać wysokiej jakości opał?
Rodzaje popularnych opałów
W Polsce stosuje się dwa podstawowe rodzaje opału – węgiel i ekogroszek. Ten pierwszy wyróżnia się różnymi stopniami granulacji i sprawdza się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych piecach grzewczych. Ważne, aby węgiel już na etapie magazynowania przechowywany był w odpowiednich warunkach, suchych i pozbawionych zanieczyszczeń. Opał w formie węgla pozwala ogrzać większe przestrzenie bez wysokich opłat. To jedno z tańszych paliw, które jest równocześnie łatwo dostępne. Dobry węgiel powinien wyróżniać się wysoką kalorycznością i wartością energetyczną. W składzie natomiast dobrze, jeśli znajdują się związku siarki, a po wypaleniu pozostanie mało popiołu.
Charakterystyka ekogroszku
Drugim rodzajem opału, który doceniają Polacy, jest ekogroszek, czyli stałe paliwo produkowane z wybranych partii węgla. Właściwości tego bio paliwa powodują, że jest bardziej przyjazne dla środowiska i emituje mniejszą ilość substancji szkodliwych dla otoczenia. Warto jednak pamiętać, aby dokonywać zakupu opału tylko od sprawdzonych dystrybutorów, takich jak Hurtowa Sprzedaż Węgla, która dba o jakość oferowanych produktów i zadowolenie Klientów. Ekogroszek wysokiej jakości jest poddawany uszlachetnieniu za pomocą specjalnego groszku o zerowej spiekalności. Powoduje to, że z opału nie tworzą się spieki, a sama ilość powstałego popiołu nie jest duża.
Dlaczego warto wybierać opał o dobrym składzie?
Sprzedaż opału wysokiej jakości pozwala użytkownikom cieszyć się mniejszą ilością emitowanych zanieczyszczeń do atmosfery. Warto pamiętać, że paliwo niskiej jakości po dłuższym czasie może negatywnie wpływać także na stan kotła. W efekcie spalanie surowców o niskich parametrach powoduje, że w kotle powstają osady, co z kolei może doprowadzić do przepalania się ścian pieca. W efekcie użytkownik będzie musiał znacznie szybciej wymienić kocioł na nowy. Wybierając opał wysokiej jakości, dba się więc nie tylko o jakość środowiska, ale także o stan pieca, który w dłuższej perspektywie czasu nie ulegnie korodowaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Marcin Radecki Hurtowa Sprzedaż Węgla
Węgiel - wydobycie, sprzedaż
woj. śląskie44-253 Rybnik, Patriotów 84
-
Marcin Radecki Hurtowa Sprzedaż Węgla
Węgiel - wydobycie, sprzedaż
woj. śląskie44-246 Szczejkowice, Leśna 4