Czy rekuperacja jest wydajna?
Lawinowo rosnące koszty ogrzewania sprawiają, że coraz większa liczba użytkowników domów jednorodzinnych i budynków użytkowych poszukuje sposobów na zmniejszenie zużycia energii, a tym samym kosztów ich utrzymania. Poza termomodernizacją oraz zainstalowaniem wydajnego źródła ciepła obszarem, w którym można poczynić spore oszczędności, jest założenie systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji.
Jak działa rekuperacja?
W każdym budynku potrzebny jest system wentylacji, który wyprowadzi zużyte powietrze oraz umożliwi dostarczenie do poszczególnych pomieszczeń świeżego, pobranego z zewnątrz. Dzięki temu możliwe jest pozbywanie się przykrych zapachów oraz regulowanie wilgotności i usuwanie zawieszonych w powietrzu zanieczyszczeń. Ubocznym efektem działania instalacji wentylacyjnej jest jednak utrata energii, która została zużyta do podgrzania powietrza, które opuszcza budynek oraz konieczność dostarczenia jej nowej porcji do podniesienia temperatury nawiewanego z zewnątrz. Odwrotna sytuacja będzie miała miejsce, gdy w czasie upałów korzystamy z klimatyzacji – tu w grę będą wchodziły koszty ochładzania napływającego powietrza. Przy znacznych różnicach temperatur występujących latem i zimą straty mogą być duże. Rozwiązaniem tego problemu będzie montaż rekuperacji, a więc systemu, który umożliwi przekazywanie energii między strumieniami powietrza nawiewanego i wywiewanego za sprawą specjalnej konstrukcji używanego urządzenia nazywanego centralą wentylacyjną lub rekuperatorem.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?
Co można zyskać dzięki montażowi rekuperacji?
Montaż rekuperacji pozwala na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń nawet do ponad 20% ponoszonych wydatków. Jest to wynikiem tego, że instalacja grzewcza dzięki rekuperatorowi może działać z mniejszą mocą, co wpływa na zużycie opału. Zwiększenie skali oszczędności jest możliwe przy zastosowaniu rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła, przez który przepływa powietrze pobierane przez czerpnię, zanim trafi do wnętrza budynku. Tak jak klasyczne rozwiązania instalacja taka działa zarówno latem, jak i zimą. Wszystkie rekuperatory dają też możliwość filtrowania pobieranego powietrza, co eliminuje zanieczyszczenia oraz alergeny. Warto też pamiętać, że stosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest sposobem na sprawną wymianę powietrza bez konieczności otwierania okien, co pomaga w miejscach narażonych na hałas. Doborem i montażem rekuperatorów zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak Gwint z Dębniaka. W jej ofercie można znaleźć również m.in. wykonywanie instalacji c.o. oraz c.w.u., a także zakładanie pomp ciepła i kotłów c.o.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zdecydować się na montaż wentylacji z rekuperacją?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana