Co to jest piec indukcyjny i jak działa?

Spis treści
- W jaki sposób działa piec indukcyjny?
- Jakie wyróżnia się rodzaje kotłów elektrycznych?
- Jak dokonać wyboru?
- Korzyści z kotłów indukcyjnych
Zastanawiasz się nad zakupem pieca elektrycznego? Dowiedz się, jak właściwie działa piec indukcyjny. Jakie wyróżnia się rodzaje kotłów elektrycznych? Czym się kierować przy wyborze? Czy warto z nich korzystać? Gdzie mogą być stosowane? W jaki sposób dokonać właściwego wyboru? Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne odpowiedzi.
W jaki sposób działa piec indukcyjny?
Piec indukcyjny jest elektryczny. Jego wsad ogrzewany jest dzięki przepływom prądów, które wzbudzają zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Mogą być rdzeniowe lub bezrdzeniowe. Piece rdzeniowe składają się z magnetycznego rdzenia. Zasila je prąd przemienny o małej częstotliwości. Stosuje się je do ogrzewania obiektów mieszkalnych. Płyn, który jest ogrzewany, nie ma kontaktu z częściami podłączonymi do prądu. Z kolei bezrdzeniowe zasilane są prądem przemiennym, który ma większą częstotliwość. Prąd przemienny, który przepływa przez tak zwany wzbudnik, buduje cewkę cylindryczną. We wsadzie i otaczającej go przestrzeni wytwarza pole magnetyczne. Prąd indukcyjny, który przepływa zamienia się w ciepło na tak zwanej rezystancji wsadu.
Przeczytaj również: Jak dobrać piec elektryczny do fotowoltaiki?
Jakie wyróżnia się rodzaje kotłów elektrycznych?
Zwykle kotły elektryczne są wiszące i nie mają zbiorników. Wyróżniają się kompaktowością i niewielką wagą. Są wygodne w użytkowaniu i nie wymagają dodatkowego pomieszczenia jak na przykład kotły olejowe. Do innego rodzaju zaliczają się kotły dwufunkcyjne, które mają wbudowany zasobnik i zwykle są stojące. Cechują się dużą mocą i dobrą sprawnością. Innym rodzajem są modele niemające zasobnika. Służą do ogrzewania wody z instalacji c.o. Istotna jest także moc.
Jak dokonać wyboru?
Wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło obiektu mieszkalnego. Wówczas dobiera się moc i parametry. Na wybór wpływają takie tworzywa, z którego jest zbudowany dom, izolacja czy położenie geograficzne. Znaczenie mają także preferencje. Wybierając kotły indukcyjne należy zwrócić szczególną uwagę na:
- liczbę grzałek i moc – im więcej grzałek, tym większa maksymalna moc, a także elastyczność i oszczędność energii elektrycznej
- zasilanie – może być z sieci lub wymagają 3 fazy, a zatem napięcia 380 V
- sterowanie – składa się z automatyki i programatora czasowego umożliwiającego dopasowanie parametrów pracy do trybu życia domowników
- markę
- bezpieczeństwo – rozbudowane o manometr, zawór bezpieczeństwa i naczynie wzbiorcze
Korzyści z kotłów indukcyjnych
Piec indukcyjny cechuje się wydajnością i szerokim zastosowaniem. Kominki i piece mogą służyć do ogrzewania:
- domów jednorodzinnych
- obiektów mieszkalnych lub użytkowych
- bloków mieszkalnych
- hal
- zakładów produkcyjnych
- szklarni
- basenów i akwenów
Jest to przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne, ponieważ nie wiąże się z produkcją spalin. Kotły indukcyjne są przy tym łatwe w montowaniu. Mogą być podłączone do centralnego ogrzewania. Są również kompaktowe. Nie są także głośne i wymagają tylko energii elektrycznej. Nie występuje także zagrożenie tlenkiem węgla. Są poza tym sterowane elektroniczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Instal-serwis Autoryzowany Top Partner Buderus
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. pomorskie84-100 Puck, Topolowa 11 lok. 3
-
Jaga Polska Sp. z o.o.
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. mazowieckie03-938 Warszawa, Zwycięzców 28 lok. 26
-
Krzysztof Kozłowski Usługi Kominiarskie
Kominy - usługi
woj. warmińsko-mazurskie10-684 Olsztyn, Orłowicza 17 lok. 52