Co to jest instalacja C.O? Rodzaje i montaż

Instalacja C.O. to centralne ogrzewanie, które jest powszechnie używane w domach do ocieplania pomieszczeń. Odpowiada za dostarczanie właściwej ilości ciepła do wnętrz obiektu mieszkalnego. Na cały system składają się kotły, pompy ciepła i grzejniki, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji. Jak wygląda montaż instalacji? Co się na nią składa? Odpowiadamy!
Rodzaje instalacji C.O.
Do tradycyjnego ogrzewania zalicza się grawitacyjne. W ten sposób można wymusić przepływ wody w instalacji. Nie wymagana jest energia elektryczna. Sprawdzi się w konstrukcjach z zastosowanym kotłem opalanym stałym paliwem na przykład węglem czy koksem. Zaleca się jego wykorzystanie w obiektach mieszkalnych, w których pozioma odległość źródła ciepła od pionu nie jest większa niż 25 metrów. Różnica wysokości między środkiem kotła a grzejnikiem wynosi od 2 do 3 metrów. Niestety, regulacja ogrzewania grawitacyjnego jest skomplikowana i niełatwa do stosowania. Warto wiedzieć, że tego rodzaju instalacja z kotłem na paliwo rodzaju otwartego powinna mieć dostęp powietrza do otwartego wzbiorczego naczynia.
Przeczytaj również: Najpopularniejsze rodzaje instalacji grzewczych w Polsce
Z kolei centralne ogrzewanie pompowe ma zastosowanie w domach jednorodzinnych. Wykorzystuje się w tym celu pompę obiegową, która pozwala na pokonywanie dużych oporów hydraulicznych, które powstają przy przepływie wody w rurach o mniejszych niż przy ogrzewaniu grawitacyjnym średnicach. Zaletą pomp ciepła jest nieograniczenie w zakresie wielkości czy rozległości.
Montaż – z czego się składa ogrzewanie C.O?
Instalację grzewczą umieszcza się tak, aby nie były widoczne przy wykończeniu obiektu mieszkalnego. Dokonać można tego samodzielnie lub zatrudnić fachowca. Specjalista zajmie się:
- zamocowaniem pieca centralnego ogrzewania – z nośnikiem wody lub bez
- napełnianie lub spuszczanie czynnika z zamontowanej instalacji
- próbą ciśnieniową
- wymianą podgrzewacza wody
- regulacją pracy grzejników
- odpowietrzaniem grzejników i przeniesieniem
Instalacja C.O. składa się z:
- pompy ciepła – napędza czynnik grzewczy na przykład wodę. Może docierać do najtrudniej dostępnych miejsc, czyli najbardziej oddalonego odbiornika. W ten sposób możliwa jest wymiana ciepła pomiędzy czynnikiem a pomieszczeniem
- grzejnika – jest odbiornikiem ciepła ustawionym w różnych miejscach. Przekazywanie ciepła jest możliwe przez przejmowanie i przenikanie ciepła.
- kotłów kondensacyjnych – zasilane są węglem, gazem, olejem opałowym lub biomasą
- armatury – odpowiada za regulację przepływu czynnika grzewczego w instalacji. Dzieli się na regulującą: zawory trójdrogowe, mieszające czy odcinające oraz zabezpieczającą: zawory bezpieczeństwa lub odpowietrzające. Wybór oraz zastosowanie wpływa na poprawne działanie instalacji
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krzysztof Kozłowski Usługi Kominiarskie
Kominy - usługi
woj. warmińsko-mazurskie10-684 Olsztyn, Orłowicza 17 lok. 52
-
Zakład Instalacji Sanitarnych - Krzysztof Chrubasik
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. śląskie47-440 Nędza, Mickiewicza 29
-
Mar-Komin Usługi Kominiarskie Marcin Borowski
Kominy - usługi
woj. łódzkie97-200 Tomaszów Mazowiecki, Majowa 51 /1